Partners

Commissioned by

  • Naomi Milgrom Foundation

Principal Partners

  • Creative Victoria
  • City of Melbourne

Major Partners

  • Charas Construction
  • Bloomberg Philanthropies
  • IAS Fine Art Logistics

Industry Partners

  • AECOM
  • Tensys
  • Schiavello
  • ZILKA Studio
  • Gardner Group
  • Dulux
  • Serge Ferrari
  • Tract Consultants
  • Yamaha
  • PARCS
  • Aesop

Cultural Partners

  • Robin Boyd Foundation
  • Royal Thai Embassy
  • Indigenous Languages and Arts
  • Sustainability Victoria
  • Always Live
  • Australian-Thai Chamber of Commerce
  • Craft Victoria
  • Australian Institute of Architects
  • Planning Institute of Australia
  • Open House Melbourne
  • Arts Centre Melbourne
  • ACMI
  • Melbourne Recital Centre
  • Melbourne Theatre Company
  • Multicultural Arts Victoria
  • ArchiTeam

Major supporters

  • Capi
  • Debbie Dadon AM
  • Arnold Bloch Leibler
  • Tallboy & Moose
  • Singha
  • Kay & Burton
  • Three Thousand Thieves
  • Shadowfax Wines
  • Sofitel
  • Nelson Meers Foundation
  • Four Pillars Gin

Education Partners

  • Monash University
  • University of Melbourne
  • Melbourne School of Design
  • Monash Art Design and Architecture
  • RMIT University
  • Swinburne University

Communication Partners

  • Studio Ongarato
  • Schwartz Media
  • John Gollings

Program Collaborators

  • 100 Story Building
  • 1000 steps
  • Agency Projects
  • Albee Barton
  • Alexandre Faustino
  • Alice Lewis
  • all(zone)
  • Alysia Blackham
  • Ana Lara Heyns
  • Andre Bonnice
  • Andrew Atchison
  • Andrew Mackenzie
  • Andria Skoumbridis
  • Angela Flynn
  • Angela Qin
  • Anita Shao / Noodle.omg
  • Anna Kate Blair
  • Anne-Marie Pisani
  • ArchiTeam Cooperative
  • Australian Tapestry Workshop
  • Babs Rapeport
  • Bauhaus Earth
  • Being Biracial Podcast
  • Bettina Robinson
  • Black Diasporas Naarm Melbourne
  • BLACK PEOPLE CAN’T DANCE
  • Bronwyn Razem
  • Buddha Bodhivana Monastery
  • Cameron Hurst
  • Carl Shepherd
  • Caroline Moreau-Hammond
  • Cavallo Nero
  • Chad Toprak
  • Cheated Hearts
  • Chris Wearne
  • Club Kids Music Academy
  • Co-Labs Melbourne
  • Creatrix Tiara
  • Crown Ruler
  • Daemond
  • Dale Packard
  • Dan Honey
  • Dancing outside
  • Dave Wandin
  • DELWP
  • Dita
  • DJ ROBOJULES
  • Dr Addie Wootten
  • Dr Iain Butterworth
  • Dr Kirsten Day
  • Dr Ollie Cotsaftis
  • Driving Taxis
  • Efren Pamilacan
  • Ella Gauci-Seddon
  • Emily Russo
  • Emily Wong
  • Eugenia Lim
  • Farah Farouque
  • Flora Carbo
  • Florian van den Corput
  • Hannah Morton
  • Heinz von Eckartsberg
  • Helen Duong
  • Helen Kwok
  • I AM
  • Inflection Journal
  • Inventi Ensemble
  • James Binning
  • James Rushford
  • James Tutton
  • James Walton
  • Jarv!s
  • Jennifer Kulas
  • Jenny Kennedy
  • Jewel Box Performances
  • Jim Malo
  • Jocelyn Chiew
  • Jock Gilbert
  • John Gómez
  • Jon Tjhia
  • Jonathan Homsey
  • Judith Glover
  • Julia Haselhorst
  • Julia Kay
  • Kate Robinson
  • Kayroy
  • Kholisile Dhliwayo
  • Kimberley K. Hui
  • Kyle Bush
  • Lara Brown
  • Latoyah Forsyth
  • Laura Hamilton-O’Hara
  • Leigh Abernethy
  • Leigh Carmichael
  • Leire Asensio-Villoria
  • Lisa Divissi
  • Lisa Garner
  • Liv Vicariously
  • Locki Humphrey
  • Louise Wright
  • Lucy Wark
  • Lynn Jacob
  • Maddi Miller
  • Maria Birch-Morunga
  • Martin Heide
  • Matthew Borg
  • Melbourne Theatre Company
  • MERGE
  • Mia
  • Michael Frazzetto
  • Mike Hewson
  • Mon Franco
  • Monique Dalli
  • Mother Earth Textile Collective
  • Nartchanok Jansri
  • Nice Agency
  • Nick Somes
  • Nick The Record
  • Nicolas Guerra
  • Niyanta Sharma
  • O Honey
  • Oanh Tran
  • Office of the Victorian Government Architect
  • Office of the Victorian Government Architect
  • Omega3
  • Parcs
  • Paul Haar
  • Pearl Blackk
  • Peter Brew
  • Peter Murphy
  • Philipp Misselwitz
  • Pip (Philippa) Haydon
  • Pistachio
  • Polat
  • Polito
  • Polyglot Theatre
  • Ponzu Island DJ
  • Professional Architects Australia
  • Ptwiggs
  • Quino Holland
  • Rachaporn Choochuey
  • Ramsey
  • RBI
  • Rebecca Roke
  • RMIT PlaceLab
  • Robin Boyd Foundation
  • Rory Hyde
  • Rude Baby Records
  • Runjia Chen
  • Saba’s Barbershop
  • Safa El Samad
  • Sage Hahn
  • SAL
  • Sandra Githinji
  • Sarah Lynn Rees
  • Sarah Mary Chadwick
  • Sarah Metzner
  • Sarah Morgan
  • Sebastian Coles
  • Sivalai Thai Dance
  • Skye Haldane
  • SLAMROSS1000
  • Sophie Rzepecky
  • Sophie Travers
  • Su Lim
  • Sustainability Victoria
  • Susty Spec
  • Suzette Jackson
  • Syzygy
  • Tarra Warra Museum of Art
  • Tenants Victoria
  • The Alliance for Praxis Research
  • The Philosophy of Sex
  • The Thai Language School of Melbourne Inc.
  • Thomas Astell-Burt
  • Tim Stroh
  • Toorak Cowboy
  • TRAMS TRAINS TKZEE + ME
  • Tree Log Paper Book
  • Victorian Guitar Orchestra
  • Virgin Mary Mosque
  • Vitamin DJ
  • Ward Petherbridge
  • Wat Dhammarangsee Temple
  • Wat Thai Temple
  • Water Signs
  • Who are you?
  • Woods Bagot
  • Yellow
  • Zebras Australia
  • ZILKA Studio
  • Zoltan Fecso

Wominjeka (Welcome). We acknowledge the people of the Eastern Kulin Nations as the traditional custodians of the land on which we meet. We pay our respects to the land, their ancestors and their elders—past, present and to the future.